|
Miejscowość Lelis położona jest w północno - wschodniej części województwa mazowieckiego, w centralnej części powiatu ostrołęckiego. Odległość miejscowości Lelis od Ostrołęki wynosi 10 km, natomiast od Warszawy wynosi 130 km.
Czyste powietrze, przepiękne dukty leśne, to idealne miejsca na wędrówki piesze, turystykę rowerową, przejażdżki konne i kuligi.
Na północy powiatu ostrołęckiego rozciąga się Puszcza Zielona (Puszcza Kurpiowska) - naturalny, nie zniszczony i objęty ochroną charakter puszczy można podziwiać w wielu rezerwatach utworzonych na jej terenie.
Puszcza Kurpiowska, charakteryzuje się wysoką lesistością. Największym bogactwem ziemi kurpiowskiej są lasy obfite w grzyby i jagody, różnorodna roślinność i zwierzęta, czyste powietrze oraz harmonijna cisza. Tereny gminy Lelis zaskakuje nas swą rozmaitością krajobrazu. Do dzisiaj w lasach można spotkać: jelenie, sarny, dziki, wiewiórki, kuny leśne, zające, lisy, czasem pojawiają się wilki. Duża powierzchnia lasów posiadających rzadkie gatunki roślin, zwierząt i ptactwa zaważyła na tym, że ten teren został zaliczony do obszaru "Zielonych Płuc Polski" - który ma szczególne znaczenie dla utrzymania czystego środowiska w kraju oraz Europie. Charakterystyczne piękno i wyjątkowość stanowią wydmy paraboliczne we wsi Durlasy. Również nieodzownym elementem krajobrazu są liczne kapliczki oraz krzyże przydrożne (Szafarnia, Płoszyce, Durlasy, Nasiadki), przypominające o głębokiej wierze ludu puszczańskiego. Najciekawsze krajobrazowo tereny położone są w północno - wschodniej części gminy. W rejonie tym zachowała się jeszcze drewniana architektura ludowa (chałupy kurpiowskie). Nizina Kurpiowska charakteryzuje się piaszczystym terenem, o znacznej przewadze lasów i użytków zielonych.
Region kurpiowski należy do najbogatszych zachowanych i pieczołowicie kultywowanych kultur ludowych w Polsce. Występuje tu bogactwo zachowanych tradycji, które mają swój wyraz w rzeźbie, tkactwie, wycinankarstwie i zdobnictwie. Kultywowane są dawne zwyczaje Kurpiów urozmaicone pieśniami i tańcami, używana jest nadal gwara.
Mieszkańcy Kurpiowszczyzny intensywnie dążą do rozwoju własnej bazy agroturystycznej. Chętnie przyjmują w swoich progach turystów.
|
|